W naszym Domu Seniora Zielone Niwy niezwykle ważną rolę odgrywa terapia prowadzona przez wykwalifikoowaną kadrę. Jest to doskonałe uzupełnienie czynności leczniczych i opiekuńczych wykonywanych w naszym ośrodku. Poniżej wyszczególniamy kilka podstawowych zagadnień związanych z organizacją terapii w Domu Seniora Zielone Niwy.
Formy organizacji zajęć terapeutycznych w procesie leczniczym (ilość pacjentów biorących udział zajęciach):
- grupowa- polegająca na wykonywaniu różnych bądź tych samych zadań przez grupę kilku osobową ( 2 i więcej) , które można tworzyć celowo lub samorzutnie; jest to praca terapeuty z parą lub grupą osób chorych,
- indywidualna - polegająca na wykonywaniu przez chorego zadań specjalnie dla niego dobranych , dostosowanych do jego możliwości psychofizycznych; terapeuta zajęciowy pracuje z jedną osobą ; praca może odbywać się w pracowni terapii, jak i w sali chorych/ pokoju w formie przyłóżkowej. Osoba może uczestniczyć zajęciach terapeutycznych w sposób czynny lub bierny.
Biorąc więc pod uwagę stopień aktywności można wyróżnić:
- formy aktywizujące, czyli takie, w których osoby aktywnie uczestniczą w zajęciach terapeutycznych; mogą być one prowadzone stale i z tą samą grupą albo mogą też mieć charakter sporadyczny, okazjonalny,
- oraz formy audytoryjne, czyli takie, w których osoby są biernymi odbiorcami, uczestnikami, widzami; formy te mogą mieć charakter cykliczny i okazjonalny.
Rodzaje terapii zajęciowej:
- Ergoterapia- terapia pracą , terapia poprzez zajęcia manualne,
- Socjoterapia- terapia zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych w toku spotkań grupowych, towarzyskich,
- Arteterapia- terapia poprzez sztukę, kontakt bierny lub czynny ze sztuką i kulturą.
Węższym pojęciem i podporządkowanym rodzajowi jest metoda terapii zajęciowej. Jest to świadomy i powtarzalny sposób postępowania, pracy z osobą chorą, prowadzący do osiągnięcia zamierzonego wyniku terapeutycznego/ leczniczego. Składają się na nią czynności myślowe i praktyczne odpowiednio dobrane i realizowane w odpowiedniej, ustalonej kolejności.W terapii zajęciowej technika jest rozumiana jako skonkretyzowane czynności praktyczne wykonywane w określonym porządku, pozwalające na uzyskanie określonego efektu oddziaływania terapeutycznego. W technice elementem różnicującym jest przede wszystkim materiał bądź narzędzie pracy.