W naszym Domu Seniora Zielone Niwy niezwykle ważną rolę odgrywa terapia prowadzona przez wykwalifikoowaną kadrę. Jest to doskonałe uzupełnienie czynności leczniczych i opiekuńczych wykonywanych w naszym ośrodku. Poniżej wyszczególniamy kilka podstawowych zagadnień związanych z organizacją terapii w Domu Seniora Zielone Niwy.

Formy organizacji zajęć terapeutycznych w procesie leczniczym (ilość pacjentów biorących udział zajęciach):

  • grupowa- polegająca na wykonywaniu różnych bądź tych samych zadań przez grupę kilku osobową ( 2 i więcej) , które można tworzyć celowo lub samorzutnie; jest to praca terapeuty z parą lub grupą osób chorych,
  • indywidualna - polegająca na wykonywaniu przez chorego zadań specjalnie dla niego dobranych , dostosowanych do jego możliwości psychofizycznych; terapeuta zajęciowy pracuje z jedną osobą ; praca może odbywać się w pracowni terapii, jak i w sali chorych/ pokoju w formie przyłóżkowej. Osoba może uczestniczyć zajęciach terapeutycznych w sposób czynny lub bierny.

Biorąc więc pod uwagę stopień aktywności można wyróżnić:

  • formy aktywizujące, czyli takie, w których osoby aktywnie uczestniczą w zajęciach terapeutycznych; mogą być one prowadzone stale i z tą samą grupą albo mogą też mieć charakter sporadyczny, okazjonalny,
  • oraz formy audytoryjne, czyli takie, w których osoby są biernymi odbiorcami, uczestnikami, widzami; formy te mogą mieć charakter cykliczny i okazjonalny.

Rodzaje terapii zajęciowej:

  • Ergoterapia- terapia pracą , terapia poprzez zajęcia manualne,
  • Socjoterapia- terapia zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych w toku spotkań grupowych, towarzyskich,
  • Arteterapia- terapia poprzez sztukę, kontakt bierny lub czynny ze sztuką i kulturą.

Węższym pojęciem i podporządkowanym rodzajowi jest metoda terapii zajęciowej. Jest to świadomy i powtarzalny sposób postępowania, pracy z osobą chorą, prowadzący do osiągnięcia zamierzonego wyniku terapeutycznego/ leczniczego. Składają się na nią czynności myślowe i praktyczne odpowiednio dobrane i realizowane w odpowiedniej, ustalonej kolejności.W terapii zajęciowej technika jest rozumiana jako skonkretyzowane czynności praktyczne wykonywane w określonym porządku, pozwalające na uzyskanie określonego efektu oddziaływania terapeutycznego. W technice elementem różnicującym jest przede wszystkim materiał bądź narzędzie pracy.

Opinie o naszym Domu Opieki

Chciałbyś wyrazić swoją opinię na temat pobytu osoby dla ciebie bliskiej w naszym ośrodku? Prześlij do nas wiadomość na adres: domseniora@zieloneniwy.pl.
Dążymy do tego aby stale podnosić jakość naszych usług dlatego też każda opinia na temat funkcjonowania naszego domu opieki jest dla nas cenna.

W ośrodku opieki Zielone Niwy przebywa moja babcia i jestem bardzo zadowolona z obsługi. Personel jest zawsze uśmiechnięty i życzliwy. Bardzo doceniam tą serdeczność i profesjonalne podejście do osób w podeszłym wieku. Polecam ośrodek!

Marta Skoczylas

Polecam serdecznie!

Miłosz Kozłowski

W ośrodku panuje miła rodzinna atmosfera, a osoby tam zatrudnione zapewniły fachową opiekę mojej mamie.

Piotr One

Profesjonalny personel, który rozumie ludzi. Gorąco polecam!

Elżbieta Młodawska

Polecam dom opieki Zielone Niwy. Personel ośrodka bardzo profesjonalnie zajmuje się moją mamą.
Od kiedy jest ona pensjonariuszką domu starców w Daleszycach jej stan znacznie się poprawił.

Iza W - świętokrzyskie

Dojazd i kontakt

DOM OPIEKI ZIELONE NIWY znajduje się w województwie świętokrzyskim w miejscowości Niwy obok Daleszyc - 2 km od Centrum, 15 km od Kielc z doskonałym dojazdem

Domy opieki świętokrzyskie

Dom seniora zielone niwy
Niwy 20j, 26-021 Daleszyce

Sprawdź na mapie jak do nas trafić